Technologijos

 

Šiame skyrelyje bandysiu papasakoti, kam ir kaip atliekamas skaitmeninių fotoaparatų perdarymas į infraraudonuosius (Infrared) ar pilno spektro (Full Spectrum).

 

Infrared (IR)

Kas specialiai tuo nesidomėjo, paaiškinsiu: paprastai skaitmeninių fotoaparatų optika praleidžia iki matricos tik matomą žmogaus akimis vaizdą. Tam fotoaparatuose prieš matricą stovi specialusis filtras, kuris sulaiko viską, išskyrus tą matomą spektrą. Tas filtras angliškai vadinasi Hot mirror. Bet fotoaparatų matricos gali užfiksuoti ir apdoroti ir platesnį spektrą!

Jeigu vietoj Hot Mirror filtro įdėti Infrared Pass filtrą, kuris atvirkščiai, nei Hot Mirror, sulaiko visą (ar beveik visą) matomą spektrą, bet praleidžia infraraudonąjį, fotoaparatas fiksuos vaizdus, kurie atrodys visiškai kitaip, negu mes paprastai matome. Skyrelyje "Foto galerija" įdėjau kelias tokias nuotraukas. Deja, nesu profesionalus fotografas, todėl prašau labai nekritikuoti mano darytų nuotraukų. Aš jas darau tam, kad patikrinti perdarytų fotoaparatų veikimą. Kam įdomu, daugiau vaizdų ir informacijos
siūlau paieškoti Internete.

Žinoma, infraraudonąsias nuotraukas galima gauti ir be tokio perdarymo - tiesiog uždėjus IR filtrą ant objektyvo. Bet, kaip jau rašiau, vidinis Hot Mirror filtras beveik nepraleidžia IR spektro. Todėl, norint gauti IR nuotraukas su išoriniu IR filtru, labai stipriai pailgėja išlaikymas - be trikojo čia jau neapsieisi. Be to, neperdaryto fotoaparato matricą pasieks tik mažoji dalis IR spindulių, kuriuos praleis Hot Mirror filtras. Žinoma, yra tokių fotopaparatų, kurie ir be perdarymo fotografuoja puikius IR vaizdus. Bet jų sąrašas nėra didelis ir jų kainos paprastai yra aukštos.

Kai vidinis Hor Mirror filtras yra pašalintas, o vietoj jo
fotoaparato viduje stovi IR filtras, viskas keičiasi! Išlaikymas yra toks pat (arba beveik toks pat), kaip fotografuojant normalius vaizdus. Tai reiškia, kad Jūs gaunate infraraudonąsias nuotraukas fotoaparatą laikant rankose! Galima naudoti visus tiek rankinius fotoaparato nustatymus, tiek automatinius. Galima keisti "White Balance", gaunant neprognozuojamus nuotraukų atspalvius. Žodžiu, galimybių daugybė!

Perdarymui tinka beveik visi skaitmeniniai fotoaparatai (tiek "muilinės", tiek veidrodiniai), bet su kai kuriais yra sunkumų dėl autofokuso IR spektre sureguliavimo.

Full Spectrum (FS)

Fotoaparatų perdarymas į Full Spectrum (FS) skiriasi nuo IR tik tuo, kad vietoj Hot Mirror filtro dedamas ne IR Pass filtras, o specialus optinis stiklas. Tokiu atveju, fotoaparatas tampa universaliu - jis gali fotografuoti vaizdus visame spektre, t.y. tiek, kiek sugeba apimti fotoaparato matrica.

 

Su tokiu fotoaparatu galima eksperimentuoti uždedant ant objektyvo atitinkamus filtrus. Pavyzdžiui, jeigu uždėsite IR filtrą, gausite puikias IR nuotraukas. Uždėsite Hot Mirror filtrą (pardavime yra ir tokių), Jūsų fotoaparatas vėl galės fotografuoti, kaip iki perdarymo. O jeigu dėsite spalvotus filtrus, aš net negalėčiau tiksliai pasakyti, kokių efektų galima išgauti!

Reikia paminėti, kad tokiam fotoaparatui trikojis irgi nereikalingas - su juo galima  fotografuoti laikant jį tiesiog rankose.

Ko dar nepaminėjau?.. Su tokiu būdu perdarytais fotoaparatais Jūs matote būsimą IR arba FS vaizdą jo LCD ekrane. Šiuo atvėju aš kalbu apie kompaktinius fotoaparatus arba kitaip vadinamas "muilines". Perdarytuose veidrodiniuose fotoaparatuose IR ar FS vaizdą matysite, kaip ir įprastai - tik po to, kai nufotografuosite.

 

Jei susidomėjote, susisiekite su manimi telefonu arba el.paštu, kuriuos matote kiekvieno puslapio kairėje pusėje, arba spauskite čia.